Ziek van veranderingen?
Op Bron stond een artikel over het hoge ziekteverzuim met een hallucinerende quote van de dienst HR&O. “Veranderingen kunnen soms onzekerheid met zich meebrengen voor medewerkers, wat een rol kan spelen in het verzuim. Fontys is zich hiervan bewust en blijft in gesprek…"
Lees nog eens goed!
Ten eerste staat er: “Fontys is zich hiervan bewust”, maar wat is dat dan, ‘Fontys’? Het is blijkbaar iets anders dan medewerkers die voor Fontys werken. Die zijn volgens deze quote niet ‘Fontys’. Het is iets mystieks. Iets met bewustzijn wat in gesprek kan gaan. Iets met een slechte reputatie. Als mensen zeggen, ‘Fontys’ heeft besloten dat…. betekent dat meestal weinig goeds.
Het tweede wat opvalt, is het woord “veranderingen”. De quote suggereert dat de veranderingen geen verbeteringen zijn. Anders zou er staan: ‘verbeteringen kunnen soms onzekerheid met zich meebrengen… wat een rol kan spelen in het verzuim.’ Dat zou raar zijn. Het zijn dus, concludeer ik, verslechteringen, althans voor de medewerkers. Waarom dan kiezen voor ‘veranderingen’?
Pas las ik een roman van Dennis Lehane. Daarin verandert de wijk van de hoofdpersoon. Haar favoriete bar wordt een koffietentje. Lehane laat haar verzuchten: “Verandering voelt voor degenen die er geen invloed op hebben als een mooi woord voor dood. Dood aan wat je wilt, dood aan de plannen die je hebt gemaakt, dood aan het leven dat je altijd hebt gekend.”
‘Veranderingen waar je geen invloed op hebt, voelen een beetje als doodgaan.’
Dat lijkt me wèl een quote om hoger ziekteverzuim te verklaren.
Rens van der Vorst is technofilosoof, werkt bij Fontys hogescholen ICT en Engineering en is auteur van onder meer Digitale Gremlins en Pretty Wild Woman. Lees hier de eerdere columns die hij voor Bron schreef.
https://mintzberg.org/blog/communityship