Jongeren doen vaker mee aan politieke acties
Jongvolwassenen doen de laatste jaren steeds vaker mee aan politieke acties. Met name onder de groep die hoger onderwijs volgt of heeft gevolgd is die bereidheid gegroeid. Dat blijkt uit de jongste cijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS).
De groep jongvolwassenen (18- tot 25-jarigen) doet vooral vaker mee aan 'onconventionele acties' zoals protestmarsen en handtekeningenacties. Van de ondervraagden zei 41 procent in de periode 2020 tot en met 2023 aan dergelijke acties te hebben meegedaan. Ter vergelijking: dat is tweemaal zoveel als 25-plussers.
Het lijkt een beetje in tegenspraak tot wat de praktijk, in elk geval bij Fontys Hogeschool, de afgelopen jaren leerde. Bij alle acties waarover Bron studenten bevraagde in interviews en enquêtes was het animo om in actie te komen minimaal.
Zo ook laatst nog bij de demonstratie tegen de bezuinigingen op het hoger onderwijs. Deze donderdag is er een protestmars in Utrecht tegen diezelfde bezuinigingen. De poll die Bron hierover houdt - 'Ga jij ook demonstreren ja of nee? - wijst tot nu toe niet op veel enthousiasme onder studenten om nu wel mee te doen.
Volgens het Jaarrapport Landelijke Jeugdmonitor 2024 van het CBS lijkt de mate waarin jongvolwassenen bereid zijn om traditionele actie te ondernemen - zoals het benaderen van politici, het bijwonen van inspraakbijeenkomsten of het organiseren van een debat - niet of nauwelijks veranderd vergeleken met de jaren ervoor. Onder 25-plussers nam dat zelfs iets af.
Vrouwen
Met name jongvolwassenen die een hbo- of wo-opleiding volgden, blijken eerder bereid mee te doen aan politieke acties dan hun leeftijdsgenoten die basis-, voortgezet- of mbo-onderwijs volgden.
Vooral als het gaat om de onconventionele acties: daar lopen bijna twee keer zoveel (ex-)studenten uit het hoger onderwijs warm voor dan de anderen.
Ook opvallend: jonge vrouwen doen vaker mee aan politieke acties dan jonge mannen.