door Hoger Onderwijs Persbureau en Jan Ligthart,
25
september
2024
|
11:25
Europe/Amsterdam

TU/e-medium Cursor nu officieel onafhankelijk

Na grote ophef over censuur heeft het nieuwsplatform Cursor van de TU Eindhoven een nieuw redactiestatuut. Daarin erkent het college van bestuur dat de redactie onafhankelijk is. Het platform is “geen public relations-vehikel”.

“Cursor is het onafhankelijke journalistieke medium van de TU/e”, is de eerste zin van het nieuwe statuut. De redactie moet bovendien genoeg middelen krijgen om haar taak uit te voeren en hoeft gevoelige artikelen niet meer vooraf te laten lezen door de redactieraad. 

Censuur 
De journalistieke onafhankelijkheid van het platform van de TU Eindhoven kwam vorig jaar in het geding. Een kritisch artikel over de nieuwe rector mocht niet gepubliceerd worden en de hoofdredacteur van Cursor werd uit zijn functie gezet. Uit protest zette de redactie de eigen website op zwart. Het was niet het eerste conflict tussen redactie en bestuur. 

In het oude statuut stond dat Cursor rekening moest houden met de “missie, doelstellingen en belangen” van de universiteit. Die zin is er nu uit. 

In het volledig vernieuwde statuut, dat afgelopen maandag is goedgekeurd door de Eindhovense universiteitsraad, staat nadrukkelijk dat Cursor journalistiek onafhankelijk is. Zo is het medium expliciet “géén public relations-vehikel voor de universiteit, net zoals het geen promotieplatform is voor welk deelbelang dan ook”. Het college van bestuur “respecteert en garandeert de onafhankelijke positie van de redactie”. 

Versterkte redactieraad 
Met het nieuwe statuut wordt ook de redactieraad van Cursor versterkt. Er komen minstens twee journalistieke experts in te zitten. “Bovendien is het nu alleen nog aan de redactieraad om over de journalistiek van Cursor te oordelen”, zegt Roy op het Veld, tijdelijk hoofdredacteur van Cursor en verantwoordelijk voor het nieuwe statuut. “De TU is als uitgever van het blad alleen verantwoordelijk voor de organisatie, financiën en personeelszaken. Dat is misschien wel de belangrijkste verbetering.”

Fontys
Bron, het onafhankelijk nieuwsplatform van Fontys, heeft die onafhankelijkheid een jaar na de oprichting in 2018 al vastgelegd in door het bestuur goedgekeurde statuten. Ook is de redactieraad van Bron - met daarin medewerkers en studenten van Fontys en een externe journalistieke expert - van meet af aan de instantie die inhoudelijk Bron toetst op wat in het statuut en de redactieformule is vastgelegd.

Hoewel de inhoudelijke onafhankelijkheid van Bron, Cursor en veel andere hoger onderwijsmedia  is gewaarborgd, blijven er niettemin wel zorgen bestaan. Omdat een bestuur wel over de financiering en personeelszaken van redacties gaat, kan daarmee de uitvoerbaarheid en impliciet ook de onafhankelijkheid van een medium onder druk komen te staan.  

Verantwoording
Het statuut van Cursor volgt overigens in grote lijnen de aanbevelingen van de Kring van Hoofdredacteuren van hogeschool- en universiteitsmedia, ziet voorzitter Willem Andrée. “Ik juich het bijvoorbeeld toe dat de redactieraad een belangrijker rol gaat spelen. Alleen dáár moet de redactie verantwoording afleggen over haar journalistieke werk, niet bij het bestuur.” 

De Kring heeft vorig jaar, naar aanleiding van de censuur bij Cursor, een onderzoek ingesteld naar alle redactiestatuten van hoger onderwijsmedia. De uitkomst daarvan wordt binnenkort openbaar, zegt Andrée. 

Wettelijk vastleggen 
De hoofdredacteuren hebben het ministerie van Onderwijs gevraagd om de onafhankelijkheid van onderwijsbladen wettelijk vast te leggen. Andrée: “Onderwijs en wetenschap hebben een publieke functie en worden betaald uit publieke middelen. Daarom moeten hogescholen en universiteiten democratisch gecontroleerd worden. Dat kan alleen als hoger onderwijsmedia echt onafhankelijk zijn.”

Reageren kan hieronder. Eenmaal gepubliceerde reacties worden niet verwijderd

Reacties (0)
Bedankt voor uw bericht.