door Karen Luiken,
19
juni
2025
|
15:39
Europe/Amsterdam

Vier Comeniusbeurzen voor Fontys: hier gaat het geld naartoe

Fontys heeft vier Comeniusbeurzen toegekend gekregen. Twee van 50.000 euro en twee van 100.000 euro. Ze worden ingezet voor verschillende projecten binnen Fontys, allemaal gericht op innovatie in het onderwijs.

De beurzen maken deel uit van het Comeniusprogramma, dat bijdraagt aan de vernieuwing en verbetering van het mbo, hbo en wo in Nederland. Altijd ten behoeve van studenten. Professionals kunnen zich met de beurzen verder ontwikkelen in hun carrière en bovendien krijgen ze daarmee ook meteen een blijk van waardering voor bevlogen onderwijs. 

De eerste beurs van 100.000 euro gaat naar Marlinde Melissen, docentonderzoeker bij het lectoraat Samenlevingspedagogiek. “Met deze Comeniusbeurs kunnen we samen met studenten bouwen aan een leeromgeving waarin jeugdprofessionals niet alleen kennis en vaardigheden ontwikkelen, maar waar ze ook kracht uithalen om écht invloed uit te oefenen op maatschappelijke systemen die het leven van kinderen raken”, zegt ze. 

“Het is bijzonder waardevol om erkenning te krijgen voor een pedagogische benadering waarin de stem en het belang van kinderen centraal staan — juist in een tijd waarin die stem nog te vaak verloren gaat in beleid en structuur.”

In de buitenlucht
Dan de tweede beurs, ook ter waarde van 100.000 euro. Die komt ten goede aan Ellen Rohaan van Fontys Educatie en Fontys Sport en Bewegen. Ze legt uit waar ze het geld voor gaat gebruiken: “De mentale veerkracht van studenten in het hoger onderwijs staat onder druk en het uitvalpercentage bij lerarenopleidingen is hoog. In dit project wordt een onderwijsprogramma ontworpen, uitgevoerd en geëvalueerd op de pabo’s in Den Bosch, Eindhoven en Tilburg.”

Het onderwijsprogramma richt zich op het bevorderen van veerkracht door middel van uitdagende buitenactiviteiten in de natuur. Aanvullend wordt een ondersteuningstool ontwikkeld die studenten inzicht geeft in hun veerkracht en suggesties biedt voor buitenactiviteiten die veerkracht bevorderen. “Deze innovatie heeft als doel veerkrachtige studenten op te leiden, die minder snel uitvallen tijdens de opleiding en die behouden blijven voor het onderwijs”, aldus Rohaan.

Inclusiecafé
Een van de beurzen van 50.000 euro gaat naar Yucata Lienga en Karin Verouden. Zij zijn allebei nauw betrokken bij het Inclusiecafé en kunnen dat initiatief doorzetten met de beurs. Erg belangrijk, vindt Lienga.

“Inclusie is een thema wat leeft en aandacht vraagt. Wij staan daarvoor en ook al zijn het soms lastige thema’s, wij vinden niks te moeilijk. Want het kan toch niet zo zijn dat er groepen zijn die worden buitengesloten en wij allemaal wegkijken? Wat zijn we dan aan het doen?”

Embodied learning
De vierde en laatste beurs is voor Zeynep Gündüz van Fontys Academy of the Arts. Zij gebruikt het geld om twee theoriecursussen die zij geeft bij Dance Arts in Context te vernieuwen, door een nieuwe pedagogische aanpak te ontwikkelen die theoretische inhoud integreert met embodied learning.

“Ik ben om verschillende redenen bijzonder dankbaar voor deze subsidie. Het bevestigt de waarde van het lichaam in het leerproces, iets wat Dance Arts in Context hoog in het vaandel heeft staan”, aldus Gündüz in een reactie.

“Ik geloof dat we baanbrekend werk verrichten in de integratie van belichaamd leren in het hoger onderwijs – en wel op een schaal die echt impact kan hebben. Ik draag graag bij aan dit traject, en de Comeniusbeurs is een sterk signaal dat we op de goede weg zijn.”

 

Reageren kan hieronder. Eenmaal gepubliceerde reacties worden niet verwijderd

Reacties 1 - 1 (1)
Bedankt voor uw bericht.
Inge van de Vorst
20
June
2025
Grandioos. Wat een relevante en mooie projecten! Heel veel succes en ontwikkelplezier.