Zijn wij nou zo dom?
Veel van mijn (mannelijke) medecolumnisten schrijven veel en uitgebreid over het onderwerp AI, ChatGPT, en verwante zaken. Hartstikke goed natuurlijk, want het is een belangrijke ontwikkeling waar we iets mee moeten. Wat dat is, is volgens mij nog niet helemaal duidelijk en de meningen verschillen erover.
Over het algemeen houd ik me ver van deze discussie, want ik weet er te weinig van. AI is een van die onderwerpen die ik daarom liever negeer en doe alsof het niet bestaat, net als overigens mijn administratie en de dood.
Maar een ding moet me toch van het hart. Wat ik zo her en der oppik in de discussie over AI en het onderwijs, is dat inhoudelijke kennis niet meer belangrijk is, want we kunnen alles opzoeken en aan AI vragen. Maar dat snap ik dus niet helemaal. Je wil toch juist weten of AI de juiste informatie genereert en je wil toch de juiste vragen kunnen stellen? AI is toch eigenlijk een samenraapsel van alle kennis die er al is. Stel dat er verkeerde kennis is, dan klopt AI toch ook niet meer?
We moeten toch juist slimmer worden om goed met AI om te gaan, niet dommer? We moeten meer kennis vergaren? Anders kan ik me voorstellen dat, mocht AI snode plannen hebben met ons als mensheid, het dan denkt: “Ja, zo is er geen klap meer aan, om de mensheid uit te roeien.”
Ik denk dat AI een beetje tegenstand wil van ons. Dus meer kennis en vaardigheden graag in het onderwijs, niet minder. Vraag het anders maar aan ChatGPT.
Tina ten Bruggencate is docent aan Fontys Hogeschool Toegepaste Psychologie en onderzoeker bij het lectoraat Ethisch werken .
Het tegenargument van goede prompting ligt daarbij exact in lijn met het bovenstaande pleidooi van Tina.
Volgens mij zei Barend Last kort geleden het volgende: AI genereert geen kennis, maar ogenschijnlijk goede teksten.