COLUMN, Tina ten Bruggencate,
25
juni
2024
|
09:07
Europe/Amsterdam

Zeven blinde vinkjes

Best wat mensen in mijn omgeving zijn een geval van zeven vinkjes (met dank aan het boek van Joris Luyendijk) inclusief alle privileges die daar bij horen. Een van hen vliegt voor een groot bedrijf succesvol de hele wereld over. Elke keer begint hij erover dat hij iets goeds voor de wereld wil doen, iets met schone energie ofzo. Maar het komt er maar niet van.

Nu heb ik zelf ook niet zoveel recht van spreken. Ik doe wel mijn best om duurzaam te zijn. Ik ga overal met de fiets naartoe en ik vlieg bijna nooit. Bij mij gaat (of ging) het dan weer mis binnen Fontys met koffiebekertjes. Het lukte me bijvoorbeeld nooit om een eigen mok mee te nemen naar mijn werk en ik gebruikte zo’n 4 papieren bekertjes op een dag. 
Inmiddels moet ik noodgedwongen mijn eigen mok meenemen. Wat weer een nieuwe uitdaging is, omdat ik nooit mijn mok helemaal leegdrink en er altijd een vies prutje in achterblijft, waarvan ik niet weet wat ik ermee moet. (Sorry, planten!)

En ik heb heus ook wel privileges en zo’n 5 of 6 vinkjes denk ik. Toch heb ik het idee dat hoe meer vinkjes mensen hebben hoe minder verantwoordelijkheid ze nemen voor hun omgeving. De vinkjes lijken voor een gevoel te zorgen overal recht op te hebben en het middelpunt van de aarde te zijn.

Deze eerder genoemde persoon met de zeven vinkjes deed een aantal jaren geleden een oproep voor doneren voor een goed doel. Ik dacht: “Fijn en goed dat hij dit doet voor anderen”. Het goede doel bleek te zijn: meer geld naar onderzoek voor een vroege opsporing van prostaatkanker. Welke doelgroep? Juist mannen met ongeveer zeven vinkjes. De regenwouden staan in brand, er is oorlog en de mensenrechten worden overal geschonden, maar dit leek hem het beste goede doel of doelgroep om geld aan te spenderen.

Dus mensen met zeven vinkjes, het is tijd om eens echt wat terug te gaan geven aan de maatschappij. Maar ik vrees dat ze op dit moment bezig zijn een fundraising op te zetten om voor het goede doel in hun oldtimer, overnachtend in comfortabele B&B’s, naar Toscane te rijden.

Tina ten Bruggencate is docent aan Fontys Hogeschool Toegepaste Psychologie en onderzoeker bij het lectoraat Mens en Technologie. Haar eerdere columns vind je hier

Reageren kan hieronder. Eenmaal gepubliceerde reacties worden niet verwijderd

Reacties 1 - 4 (4)
Bedankt voor uw bericht.
Michel
28
June
2024
Misschien wordt het tijd om je eigen statements en conclusies eens te onderzoeken......
Els
27
June
2024
Weer lekker ongenuanceerd en zoals gebruikelijk is je glas half leeg.
Willöm
25
June
2024
Beste Tina,
Ik lees je columns graag maar hier sla je wat mij betreft de plank mis.

Ik moest de vinkjes even opzoeken en vind het de grootste lariekoek die er is. Het feit dat zoiets serieus genomen wordt is mijns inziens het grootste probleem waar onze hedendaagse maatschappij mee te kampen heeft. In plaats van de problemen die er zijn aan te pakken door mensen te verheffen moet er natuurlijk weer een schuldige “geprivilegieerde” zondebok gecreëerd worden. Het probleem met zulke vinkjes is dat er niet wordt gekeken naar andere factoren. Als persoon met 5 vinkjes zou ik een aantal andere factoren af kunnen vinken die het tegenovergestelde van privilege zijn.
En is geprivilegieerd zijn nou echt zo erg? Wees blij en doe er iets mee zoals de genoemde 7 vinkjes man. Wat is er mis met onderzoek naar prostaatkanker? De beste man kiest zelf een doel uit waar hij affiniteit mee heeft. Net zoals Joris Luyendijk ervoor koos te schrijven over het wegzetten van een hele bevolkingsgroep als mensen met een “tekort aan levenservaring” (bron: https://uitgeverijpluim.nl/de-zeven-vinkjes-hoe-mannen-zoals-ik-de-baas-spelen), hoe nutteloos dit ook is.

Waar ik het wel met je eens ben is het sentiment waarmee je afsluit. Goede doelen zijn vaak “virtue signaling” die geen zoden aan de dijk zetten. Bovendien is geld inzamelen een stuk constructiever dan “voluntourism” of “bewustzijn” creëren. Doug Stanhope zegt het beter dan ik ooit zou kunnen: https://www.youtube.com/watch?v=KbZIFZm204E.
Remy soeters
25
June
2024
“Dus mensen met zeven vinkjes, het is tijd om eens echt wat terug te gaan geven aan de maatschappij.“
Correctie; mannen ipv mensen. Volgens mij is dat her 7e vinkje waar het over gaat.

Daarnaast zijn er genoeg mannen, welke niet voldoen aan de 7 vinkjes, welke wél prostaatkanker krijgen en uitzaaiingen in lymfe en botten krijgen, omdat dit te laat opgespoord wordt.
Lijkt me goed dat daar onderzoek naar gedaan wordt om vroegtijdige prostaatkanker op te sporen.
Net als dat het goed is dat er initiatieven zijn zoals Pink Ribbon.

Dus, kunnen we stoppen met het bashen/bekritiseren van goede initatieven enkel omdat het van het 7e vinkje afkomt?
Zou bijna willen benoemen dat ook dat erg discriminerend over komt.