Veiliger gevoel op de fiets dankzij fietslamp met alarm
Speciaal voor vrouwen die zich vaak onveilig voelen op de fiets hebben vijf studenten van de Fontys-minor Ondernemerschap een nieuw product ontwikkeld. Namelijk: Alampje, een fietslampje dat niet alleen verlichting geeft – letterlijk en figuurlijk – maar ook een keihard alarmsignaal afgeeft als er nood aan de man is.
Het product is ontwikkeld door studenten Kiënna Kooiman, Bram de Haas, Finnan Nevelsteen, Sem Linssen en Jelmer van Eijk. Kiënna, de enige vrouw uit de groep, vertelt welke gedachtes er aan de productontwikkeling voorafgingen. “Voor onze minor kregen we de opdracht om zelf een doelgroep te kiezen. We zijn gaan kijken naar actuele onderwerpen die ons aanspraken en kwamen toen uit bij vrouwonveiligheid in het donker.”
Het is een thema dat Kiënna persoonlijk raakt. Zelf voelt ze zich namelijk ook vaak onveilig op de fiets, vooral in het donker. “Dan ben ik wel vaak extra alert op wie er allemaal om me heen zijn”, vertelt ze. “Maar meestal neem ik verschillende voorzorgsmaatregelen door samen met iemand te fietsen of mijn locatie te delen, zodat er altijd wel iemand is die weet waar ik ben.”
Brandalarm
Straks, als het product helemaal af is, kan Alampje daar ook bij helpen. Het is een afneembaar fietslampje dat eruitziet als elk ander fietslampje. Maar wat deze variant anders maakt, is dat er een pinnetje aan de achterkant zit. Als je dat eruit trekt, gaat er een alarmsignaal van zo’n 130 decibel af – vergelijkbaar met een brandalarm in huis - en verandert het lampje in een paars knipperend licht. "Daarvan hopen we dat het straks bekend komt te staan als een licht dat schijnt als iemand zich in een onveilige situatie bevindt.”
Moord op Lisa
Het mes snijdt daarbij aan twee kanten, legt Kiënna uit. Enerzijds moet het alarmsignaal er namelijk voor zorgen dat omstanders in de buurt gewaarschuwd worden. Anderzijds zal het ook de dader afschrikken. “We hebben onderzoek gedaan naar andere alarmsystemen en daaruit blijkt dat mensen afschrikken van een afgaand alarm, zoals een autoalarm. Wij hopen dat met Alampje ook te bereiken.”
Bij het ontwikkelen van het product hield de groep de moord op de 17-jarige Lisa uit Abcoude in het achterhoofd. Toen zij van de weg af werd gereden door een man, belde ze 112. En hoewel de tiener een centralist aan de lijn kreeg, kwam hulp toch te laat. Kiënna: “Wij wilden daarom iets doen zodat omstanders die dicht bij de plaats delict zijn zo snel mogelijk te hulp kunnen schieten.”
Toekomstplannen
De minor loopt bijna ten einde en daarmee is het concept van het Alampje klaar. Maar het definitieve product laat nog even op zich wachten. “Na onze minor willen we er graag mee verder. We zijn nu op zoek naar investeerders en een producent, in de hoop Alampje in de toekomst zelf op de markt te kunnen brengen en te kunnen verkopen. Via een eigen website of misschien zelfs in verschillende winkels. Dat moeten we nog zien.”
Goed bezig!!
Dank voor uw reactie! Via onze website kunt u zich al abonneren om als eerste op de hoogte te zijn van de ontwikkelingen. Momenteel zijn wij druk bezig om het product te ontwikkelen!
Dank voor uw reactie! We zouden graag contact opnemen, wat is het mailadres dat ik mag contacteren?
Hoop dat het ontwerp in productie kan/zal gaan. Nogmaals complimenten..Groet Harm
Bedankt voor je leuke reactie, hier gaan we zeker eens naar kijken!
Weer een stap verder voor veiligheid in het donker!