Toeren met Nederlands Studenten Orkest: ‘Onbeschrijflijk’
Normaliter doen studenten auditie om deel uit te mogen maken van het Nederlands Studenten Orkest. Maar voor Conservatoriumstudenten Brennan de Graaf en Jesper Hobo verliep het dit jaar anders. Beiden werden gevraagd en zijn al bijna een maand van huis. “Dit vergeet ik nooit meer.”
Het is dinsdag voor beide studenten de laatste dag van de tour. En waar Brennan fris en fruitig de bus uitstapt, heeft Jesper iets meer moeite met de dag. “Er moet, zoals het studenten betaamt, natuurlijk ook goed geborreld worden. En dat in combinatie met weinig slaap, hakt er soms in”, lacht hij.
Toch mag de wat stroevere opstart van de dag de pret niet drukken. Dinsdagavond staan de twee studenten met het gehele ensemble namelijk in Het Koninklijk Concertgebouw in Amsterdam. Het laatste optreden van de tour, maar een enorme kers op de taart, aldus Jesper. “Deze ervaring vergeet ik nooit meer.”
Bijzonder telefoontje
Jesper speelt hoorn en is tweedejaarsstudent aan het Conservatorium. Brennan speelt klarinet en zit inmiddels in het derde jaar. Laatstgenoemde werd eind januari gebeld door een van de leden van het Nederlands Studenten Orkest of hij mee wilde doen. “Een van de klarinettisten bleek niet meer mee op tournee te kunnen, waarna ze via vrienden van me bij mij terecht zijn gekomen. Een hele eer hoor, om zo’n telefoontje te krijgen.”
Dat vindt ook Jesper. Hij stond op de reservelijst en werd in diezelfde week gebeld om ook aan te sluiten. “Ik had daarnaast ook geen plannen die ik af moest zeggen. Behalve carnaval, die dagen heb ik met pijn in het hart moeten missen.”
Hard werken
Deel uit maken van het Nederlands Studenten Orkest vergt namelijk niet een enkele repetitie voor een optreden. Er wordt een hele maand intensief gewerkt. Zo vond aan het begin een repetitieweek plaats, waarbij de twee studenten van 10.00 tot 22.00 uur – met een pauze hier en daar – aan de bak moesten. Daarna volgden twaalf concerten door het hele land, met uitschieters naar Leuven en Berlijn. [Tekst gaat verder onder de foto]
Het concert in Berlijn was voor Jesper het hoogtepunt van de gehele ervaring. Toch heeft ieder concert zo zijn charmes, vertelt hij. “Of het nu in een grote of kleinere zaal is, iedere keer voelt bijzonder.” Voor Brennan staat het concert van maandagavond in TivoliVredenburg met stip op één. “De reactie van het publiek was onbeschrijflijk enthousiast. Dat was ontzettend gaaf.”
Studievertraging
Ze hadden het allebei voor geen goud willen missen. Maar hoe bijzonder de ervaringen met het Nederlands Studenten Orkest ook zijn, toch hebben de studenten er wel studievertraging door opgelopen. “Gelukkig heb ik de afgelopen maand geen verplichte lessen gemist”, licht Brennan toe. “Al mijn docenten weten dat ik hier ben. En hoewel ik dadelijk wel een kleine vertraging op heb gelopen, weet ik zeker dat ik die ook weer inhaal.”
Jesper moest daarentegen een tentamen verplaatsen, iets waar zijn docent het gelukkig helemaal mee eens was. “Ik ben er normaliter altijd. Ook mijn docent wist dat dit een kans is die je eens en nooit weer krijgt, dus het is fijn dat ik die heb mogen grijpen. Daarnaast heb ik de afgelopen weken ook af en toe mijn boeken erbij gepakt in de bus, zodat mijn achterstand bij terugkomst minimaal is.”
Rust, voldoening en aanraden
Woensdag zijn Brennan en Jesper wellicht weer in colleges te vinden. Dinsdagavond, na het laatste concert, vertrekt Jesper weer met zijn ouders naar huis om bij te komen en te slapen. “Ik ben weer toe aan rust, reinheid en regelmaat en zie vanavond nog als een fenomenale muzikale afsluiter. Het is goed zo, maar volgend jaar zou ik zeker weer voor deze ervaring kiezen in plaats van carnaval.”
Ook Brennan kijkt nu al met veel voldoening terug. “Deze ervaring is niet normaal, een reis die we nooit meer gaan vergeten en waar we vrienden voor het leven hebben gemaakt. Iets wat ik alle muzikale studenten ook aanraad.”