Toekomst studenteninitiatief Liberation 040 onzeker
Het einde dreigt voor het Eindhovense studenteninitiatief Liberation 040. De toekomst van het jaarlijkse bevrijdingsfestival is met het wegvallen van financiële steun onzeker geworden. Zonder nieuwe sponsoren zal de komende editie in september meteen ook de laatste zijn.
Al sinds 2018 organiseren Eindhovense studenten op het 18 Septemberplein in de binnenstad Liberation 040. Een gratis festival voor alle leeftijden, midden tussen het winkelende publiek. Op dit moment wordt alweer hard gewerkt aan de achtste editie.
Een uitdaging, want de laatste jaren werkt de organisatie eigenlijk al met een veel te krap budget, vertelt Fontysstudent Sarah, die dit jaar het festival voor het eerst mee organiseert. “We zijn alweer druk bezig en hebben er heel veel zin in. Maar we moeten wel steeds kritisch kijken en goed opletten waar we op kunnen besparen. Dat is erg jammer.”
Thema vrijheid
Naast een podium met muziek is er tijdens Liberation 040 ook een “Vrijheidsplein” waar iedere jaar verschillende organisaties zoals Defensie, Vluchtelingenwerk en Unicef een stand hebben. Met het festival wil de organisatie aandacht vragen voor het begrip vrijheid. Juist ook in deze tijd, vindt oud-Fontysstudent Iwan, die niet voor niets betrokken is bij dit studenteninitiatief.
“Met alles wat er nu gebeurt is het thema alleen maar belangrijker geworden. De vrijheid in Nederland is niet zomaar gekomen. Dat nemen we soms voor lief, maar daar mogen we best wat vaker bij stilstaan. Juist door een festival zoals dit, blijven mensen betrokken bij dit thema en houd je het levend.”
Nu een aantal subsidies wegvallen of langzaam afbouwen omdat ze niet als structurele ondersteuning zijn bedoeld, wordt het zonder nieuwe sponsoren onmogelijk om het festival nog te organiseren. “Het houdt een keer op”, zegt Iwan. “We doen nu doen al veel concessies, maar je wil uiteindelijk wel een stadwaardig festival neerzetten.”
Gratis festival
De wil bij de studenten is er zeker, benadrukt hij, maar zelf hebben ze niet de middelen om een festival te organiseren. Entree vragen is geen optie vindt de organisatie. Ieder jaar trekken ze vaste bezoekers, maar ook veel toevallige passanten. En dat is een groep die ze graag groter zien worden.
“Het is niet voor niks gratis”, legt Iwan uit. “Als je eerst een kaartje moet kopen bereik je veel minder mensen en dat is erg in strijd met wat we willen bereiken. Met dit festival willen we juist iedereen samenbrengen en zoveel mogelijk mensen uit de stad erbij betrekken.”
Want op Liberation 040 is ook veel aandacht voor de bevrijding van Eindhoven, die niet op 5 mei, maar een jaar eerder op 18 september plaatsvond. Een geschiedenis die niet iedereen kent. Ook dat verhaal willen de organisatie blijven vertellen. Niet voor niets kozen ze daarom dit jaar voor het thema ‘Keep the fire burning’.
Sarah: “We vinden het belangrijk dat het vrijheidsvuur wordt doorgegeven met daarbij de bijzondere geschiedenis van Eindhoven. Het zou jammer zijn als dat weg zou vallen en we niet langer in september, samen met de inwoners van de stad, deze dag kunnen vieren.”
Overlevingsmodus
Tot nu toe is het nog niet gelukt om nieuwe sponsoren te vinden. Maar de studenten zijn hoopvol over de gesprekken die ze hebben gevoerd met de gemeente Eindhoven over structurele financiële hulp. Mocht dat uiteindelijk toch niet lukken, gaat de stekker eruit. Iwan hoopt dat het zover niet komt, want een festival zoals Liberation 040 is uniek vindt hij.
“Het is echt bijzonder, omdat het helemaal geregeld wordt door studenten en het een hele andere insteek heeft dan de festivals op 5 mei die meer focus leggen op feesten en grote artiesten. Gelukkig ziet ook de gemeente het maatschappelijk belang van ons festival. Maar voorlopig zijn we in de overlevingsmodus en hopen we dat we ook na dit jaar kunnen blijven bestaan.”