door Karen Luiken,
11
november
2025
|
16:00
Europe/Amsterdam

Studenten zetten startups uit Singapore op de kaart

Enorme cultuurverschillen, een compleet andere manier van werken en tropische in plaats van winterse temperaturen. Een groep van bijna twintig studenten is deze week in Singapore om daar startups te helpen met hun marktpositionering.

Van projecten op school kun je veel leren, maar als je je opgedane kennis vervolgens in kunt zetten in een ander land, met andere mensen én andere culturen, dan leer je daar nog veel meer van. Dat stellen althans Bink en Sterre, die als twee van de achttien studenten meer dan 10.000 kilometer hebben gereisd voor de trip naar Singapore. De een doet Commerciële Economie, de ander Communicatie. Maar er zijn ook studenten bij van SPECO, vertelt docent Joep Peeters. 

Student Sterre, docent Joep en student BinkHij legt uit dat deze reis niet zomaar een studiereis is. Het is veel meer dan dat: “Wat dit zo bijzonder maakt, is dat het niet alleen om de reis naar Singapore gaat”, aldus Peeters. “We zetten ons tien weken lang in voor verschillende startups uit Singapore. Eerst waren er de voorbereidingen voorafgaand aan de reis in Singapore. Nu we hier zijn gaan we bij ze op bezoek. En als we volgende week weer terug zijn, gaan we er nog eens vier weken mee verder.”

Speciaal voor die startups worden er door de betrokken studenten brandbooks gemaakt, visuele uitwerkingen van een merk. Dat gebeurt voornamelijk voor bedrijven in de tech-hoek, waar Singapore er heel veel van heeft. “Startups heb je natuurlijk overal ter wereld, maar er is een reden waarom we dit project in Singapore doen. Ten eerste staat het land bekend als een belangrijk centrum voor startups en innovatie. Maar daarnaast zijn wij ook heel westers georiënteerd. Veel casevoorbeelden die bij onze studies gebruikt worden, zijn Europees of Amerikaans. Maar in Azië werkt alles heel anders en dat willen we laten zien.”

Grote verschillen
Ze zijn er pas een dag of twee, maar toch zijn die verschillen nu al zichtbaar. “Niet alleen de cultuurverschillen zijn groot, ook de manier waarop mensen met elkaar omgaan verschilt enorm”, zegt Sterre. “Terwijl wij als Nederlanders heel direct zijn, zijn ze hier juist heel beleefd. Als iemand in Singapore zegt dat hij iets mooi vindt, dan weet je niet of hij dat 100 procent meent. Je moet echt doorvragen om goede feedback te krijgen.”

Bink vult haar aan door wat meer in te gaan op de bedrijfsculturen. “Hier in Singapore zijn ze niet zo bezig met branding, marketing en communicatie. Ze richten zich vooral op het technische gedeelte van de producten die ze aanbieden, terwijl dat niet altijd is wat klanten willen zien. Startups focussen zich op hun product en dat product is geweldig. Maar zonder marketing kom je er niet; wij gaan ze daarbij helpen.” 

Oefenen met AIStrak programma
Dat doen ze door deze week dagelijks bij de startups op bezoek te gaan. Ze luisteren naar sprekers, leren over AI en volgen een strak programma dat goed gevuld is. Aanstaande maandag wordt de trip afgesloten met een bijeenkomst waarbij alle studenten hun ideeën moeten pitchen. En dat doen ze niet voor de minste. “Naast de betrokken startups is ook een delegatie van de ambassade in Singapore daarbij aanwezig”, aldus docent Peeters. “Wat mij betreft de kers op de taart, want dat geeft natuurlijk nét wat extra spanning.”

En na de reis? Dan gaat het project gewoon door. De studenten vliegen terug naar Nederland en gaan daar verder met de marketing en communicatie voor de startups. Natuurlijk in de hoop dat daar uiteindelijk daadwerkelijk iets mee gebeurt, zoals dat in voorgaande jaren ook het geval was. 

“Het is niet de eerste keer dat we voor dit project in Singapore zijn”, vervolgt Peeters. “En het mooie is dat bepaalde projecten waar studenten in voorgaande jaren mee bezig zijn geweest, ook echt zijn uitgewerkt. Verschillende verpakkingen die onze studenten hebben gemaakt, zijn nu bijvoorbeeld terug te vinden in de supermarkten van Singapore.”

Reageren kan hieronder. Eenmaal gepubliceerde reacties worden niet verwijderd

Reacties (0)
Bedankt voor uw bericht.