door Annemiek van Kleef,
17
december
2025
|
12:38
Europe/Amsterdam

Steeds meer hybride docenten aan de slag bij Fontys

Werken in het onderwijs zonder je baan in de techniek op te zeggen. Steeds meer high tech professionals zien dat wel zitten en bieden zich aan als parttime hybride docent. De pilot ‘Hybride Tech Docenten in Brainport Eindhoven’ is dan ook een succes en heeft een vervolg gekregen. En daar maakt het onderwijs in de regio en dus ook Fontys goed gebruik van.

Tijdens de pilot die liep van 2019 tot 2024 lukte het ‘matchmakers’ Henk Versluis en Simone van der Velde van Fontys Pedagogisch Technische Hogeschool ruim 200 keer om enthousiaste mensen uit het bedrijfsleven met succes te koppelen aan verschillende onderwijsinstellingen in de regio. Niet alleen bij Fontys gingen veel hybride docenten aan de slag, ook bij de TU/e en het Summa College wist het tweetal verschillende matches te maken.

Henk VersluisFlexibele functie
Er zijn dan ook veel rollen mogelijk in een flexibele functie als deze, legt Versluis uit. “Je kunt dan denken aan iemand uit de techniekwereld die als gastdocent een vakinhoudelijke les komt geven, maar natuurlijk kunnen ze ook een project begeleiden, studenten coachen of meedenken over een nieuw curriculum.”

Het project is een initiatief van Brainport Development, een economische ontwikkelingsmaatschappij in de Brainport Eindhoven. Samen met bedrijven, kennisinstellingen en overheden ontwikkelen ze activiteiten om ervoor te zorgen dat deze regio sneller kan groeien. 

Waar het aantal hybride docenten de eerste jaren door onbekendheid maar langzaam steeg, gaat het nu tijdens het vervolg van het project als een speer. Sinds de start van de nieuwe fase begin dit jaar, staat de teller inmiddels al op 75 techneuten die dankzij bemiddeling van Versluis en zijn collega naast hun baan nu ook in het onderwijs actief zijn. Dat zijn er in een korte tijd dus 75 meer dan de 200 matches die in de jarenlange pilotfase werden gemaakt.

Een win-win situatie volgens Versluis. “Veel mensen vinden de afwisseling met hun dagelijkse werk erg leuk en krijgen veel energie om hun kennis te delen met de volgende generatie.” En daar heeft het onderwijs op hun beurt dan weer ontzettend veel aan, zegt hij. “Studenten missen op het moment dat ze afstuderen meestal nogal wat kennis en vaardigheden, omdat het onderwijs op dat vlak logischerwijs altijd wat achterloopt op het bedrijfsleven. Ik geloof dat hybride docenten een hele belangrijk rol kunnen spelen om die kloof te dichten.” 

Steeds bekender
Dit jaar gingen bij negen Fontys instituten al 27 hybride docenten aan de slag. Waarvan meer dan de helft bij Engineering. Versluis: “Je merkt dat met name binnen de techniekopleidingen deze vorm van hybride docentschap steeds bekender wordt. Het begon met gaten vullen van roosters, maar inmiddels wordt er ook meer structureel nagedacht om hybride docenten op te nemen in het curriculum.”

Een goede zaak, vindt Versluis, die vindt dat Fontys kansen laat liggen door niet veel vaker mensen uit het werkveld in te zetten. “Als ik zie hoe nu de financiële koers is binnen Fontys, dan denk ik dat we anders moeten gaan nadenken over de inzet van personeel. Wanneer er geld tekort is om personeel in dienst te houden, dan kan een hybride docent één van de oplossingen zijn.” 

Hij ziet dat binnen Fontys inmiddels wel al gebeuren. “Bij Toegepaste Natuurwetenschappen (TNW) kiezen ze er bijvoorbeeld voor om hybride docenten in te zetten, omdat je dan met een beperkte financiële impuls toch weer even bemanning hebt.”

Nieuwe ambitie
Na een eerdere pilotfase gaat het project nu verder met een nieuwe ambitie. Binnen twee jaar willen Versluis en Van der Velde de 500 matches aantikken. Dat hoeft zeker niet altijd met hun inmenging te gebeuren. Sterker nog: beter van niet, zegt Versluis. “Het uiteindelijke doel is dat het onderwijs en het bedrijfsleven elkaar vinden zonder dat wij daar tussen zitten. We zien nu al dat dat veel gebeurt. Het daadwerkelijke aantal matches is eigenlijk dan ook al veel hoger dan dat wij weten.”

Al vindt hij het tegelijk ook jammer om niet bij iedere match betrokken te zijn. “Het is echt prachtig werk om mensen op deze manier samen te brengen. Het geeft me dan ook iedere keer heel veel energie om te zien als beide partijen hier een glimlach van krijgen.”

Reageren kan hieronder. Eenmaal gepubliceerde reacties worden niet verwijderd

Reacties 1 - 1 (1)
Bedankt voor uw bericht.
dino yildirim
11
May
2026
graag zou ik informatie willen ontvangen
over hybride docenten
ik heb in 1999 Fontys Hogeschool leraar opleiding gevolgd niet afgemaakt (motorvoertuigen )
met info wil ik graag even kijken naar mogelikheden
fijn middag
Dino