door Hoger Onderwijs Persbureau en Karen Luiken,
05
juni
2025
|
10:43
Europe/Amsterdam

RAAK-subsidie voor twee onderzoeken van Fontys

Tien hogescholen krijgen één of meer RAAK-publiek-subsidies van maximaal 350 duizend euro. Met dat geld kunnen hbo-lectoren en onderzoekers twee jaar lang op zoek naar oplossingen voor maatschappelijke vraagstukken. Fontys is penvoerder van één onderzoek en mede-onderzoeker van een tweede. 

Het onderzoek waar Fontys penvoerder van is, gaat over brede welvaart in de praktijk en wordt geleid door Cindy Ras. Gemeenten worden steeds vaker gevraagd om brede welvaart te integreren in hun beleid, maar de praktijk wijst uit dat dit een complexe uitdaging is. Met de toegekende subsidie wordt hier twee jaar onderzoek naar gedaan. 

Dat gebeurt in samenwerking met Avans, Tilburg University, PON & Telos, Lab Toekomstige generaties, de provincie Noord-Brabant en met de gemeenten Tilburg, Oosterhout, Waalwijk, Weert en Bergen op Zoom.  

“Officieel beginnen we in september en vanaf dan loopt het onderzoek twee jaar”, legt Cindy Ras uit. “Vanuit Fontys zijn Economie, Communicatie, HRM en TP daarbij betrokken, met de lectoraten Ethisch Werken en De Ondernemende Regio.”

Van het andere onderzoek waar Fontys bij betrokken is, is Hanze Hogeschool de penvoerder. Dit project gaat volgens lector Cees-Jan Pen over de transformatie in binnensteden. En die is nodig, nu Nederlandse binnensteden steeds vaker kampen met een eenzijdig winkelaanbod en toenemende leegstand. De winkelgebieden moeten van ‘places to buy’ transformeren in ‘places to be’. 

43 aanvragen
Het zijn twee van de zestien projecten waarvoor Regieorgaan SIA, onderdeel van onderzoeksfinancier NWO, een RAAK-publiek-subsidie heeft toegekend. Voor deze tweede ronde van 2024 zijn in totaal 43 aanvragen ingediend.

De Hogeschool van Arnhem en Nijmegen kreeg groen licht voor maar liefst vijf projecten. Een daarvan is bedoeld om de samenwerking tussen professionals en vrijwilligers in de overbelaste geriatrische revalidatiezorg te verbeteren. De kennis die dat oplevert kan ook worden gebruikt in het onderwijs.

Zeven ton
De aanvragen voor RAAK-publiek worden ingediend door lectoren en andere onderzoekers van hogescholen. Ze werken samen met ten minste twee publieke partners en andere onderwijs- en kennisinstellingen. 

Zo’n zogenoemd ‘consortium’ draagt minimaal de helft van het totale onderzoeksbudget bij, in geld of in natura, bijvoorbeeld door onderzoekers vrij te stellen. Bij een subsidiebedrag van 350 duizend euro bedraagt de totale projectfinanciering dus minstens zeven ton.

Regieorgaan SIA probeert onderzoekers, instellingen en bedrijven aan elkaar te koppelen. Het financiert ook kortlopende onderzoek (KIEM), onderzoek in samenwerking met het mkb (RAAK-mkb) en langdurig onderzoek (RAAK-PRO).

 

Reageren kan hieronder. Eenmaal gepubliceerde reacties worden niet verwijderd

Reacties (0)
Bedankt voor uw bericht.