door Jan Ligthart,
02
oktober
2025
|
13:40
Europe/Amsterdam

Nieuwe cao: "Bezuiniging en krimp niet uit lonen betalen"

Het inmiddels demissionaire kabinet bezuinigde flink op hoger onderwijs. Hogescholen, ook Fontys, hebben bovendien te maken met forse krimp. Toch heeft dat maar beperkte invloed op de huidige salarisonderhandelingen. “We gaan die bezuinigingen en de krimp niet betalen via de lonen.” 

Werkgevers en vakbonden zijn al even bezig met de onderhandelingen over een nieuwe cao, die op 1 januari in moet gaan. Waarbij de bonden zich inzetten voor een nieuwe eenjarige cao met onder meer een salarisverhoging van 6 procent. Met name de lagere salarisschalen zouden wat extra's moeten krijgen. 

Ook willen de bonden dat er iets gedaan wordt aan de werkdruk bij hogescholen. Te veel mensen in het hbo maken structureel overuren. “We willen een realistischer taakbeleid, waarbij er beter gekeken wordt naar de taken en hoeveel tijd hij of zij daarvoor heeft”, stelt Douwe van der Zweep van de AOb, de Algemene Onderwijsbond.

AOb-onderhandelaar Douwe van der ZweepSinds vorig jaar zijn er ook vier werkgroepen bezig die zich op de thema's sociale veiligheid, diversiteit en inclusiviteit, de balans in het loongebouw en het systeem van de functiewaardering richten. “Bekeken wordt hoe de huidige cao op die thema's werkt. Sommige werkgroepen hebben al resultaten, andere zijn nog bezig.” Duidelijk is al wel dat de vakverenigingen het huidige systeem van functiewaardering willen aanpassen.

Krimp en groei
De bonden zijn niet blind voor het feit dat er sprake is van krimp in het hbo. Van der Zweep: “Het systeem is nu eenmaal zo dat instellingen betaald krijgen per ingeschreven student. We weten hoeveel er vanuit Den Haag komt en dat er ruimte is voor die zes procent. We vragen niet om meer geld dan er beschikbaar is - ook niet om minder trouwens - want we willen de problemen natuurlijk ook niet verergeren."

“De bezuinigingen en de krimp spelen zeker mee bij de onderhandelingen over deze nieuwe cao. Maar het zijn geen factoren die van invloed zijn op de loonontwikkeling. Er zijn ook jaren van groei geweest en dat werd ook niet doorberekend naar de lonen."

De krimp en de bezuinigingen zorgen wel voor meer onzekerheid onder werknemers in het hbo. In hoeverre zijn zij hun baan nog zeker? Dat zal er mede de oorzaak van zijn dat de vakorganisaties na de dip in de coronatijd de afgelopen jaren hun ledenbestanden juist weer zien groeien. Ziet ook de AOb, dat met 87.000 leden de grootste is van de onderwijsvakbonden. Van der Zweep: “We groeien al een tijdje ja, met name in het hbo en wetenschappelijk onderwijs.”

Reageren kan hieronder. Eenmaal gepubliceerde reacties worden niet verwijderd

Reacties 1 - 1 (1)
Bedankt voor uw bericht.
Marcel van den Heuvel
03
October
2025
Kan niet voor anderen spreken en de lagere loonschalen kunnen ongetwijfeld een verhoging goed gebruiken maar ik begrijp dan weer niet waarom men hard erin gaat om een loonstijging te bewerkstelligen terwijl overal de broekriem aangetrokken wordt en er collega's wegbezuinigd worden. Don't get me wrong, ik heb er graag meer euro's bij elke maand maar op het moment dat we dan misschien eens wat solidair kunnen zijn en 'inclusief' (wat normaal op alle mogelijke manieren door je strot geduwd wordt) zou die 6% komend jaar misschien een keer overgeslagen kunnen worden.
Jay van Erve
03
October
2025
Ik denk niet dat een overgeslagen salarisverhoging in het CAO gaat zorgen voor meer baanbehoud, zolang Fontys (en ik gok andere hogescholen ook) werken met budgetten gebaseerd op FTE's i.p.v. daadwerkelijk uitbetaald salaris. Zou dit wel het geval zijn, dan zullen beginnende docenten zoals ik meer in trek zijn doordat wij nou eenmaal lagere salarissen krijgen, wordt detachering juist moeilijker en worden Docent 1 functies nog schaarser.
Niet dat ik het oneens bent met je statement, ik wil best solidair met mijn collega's en 6% afslaan als daarmee 6% meer collega's behouden kan worden, maar ik denk dat hier een stelselmatige verandering vanuit de berekeningen van Fontys aan vooraf moet gaan helaas.