door Noëlle van den Berg,
12
september
2024
|
13:27
Europe/Amsterdam

Minder fitnessvideo’s op YouTube: ‘Goede eerste stap’

Download

Jongeren krijgen voortaan minder video’s over fitness en lichaamsgewicht te zien op videoplatform YouTube. Een maatregel die genomen wordt om schadelijke effecten zoals depressiviteit en een slecht zelfbeeld tegen te gaan. Gaat de ban op deze content helpen of niet? Dennis Arts, docent-onderzoeker Actieve Leefstijl, zit in tweestrijd.

Dennis Arts is binnen het lectoraat Move to Be gespecialiseerd in hoe technologie een rol speelt in het stimuleren van bewegen. Hij vindt dat de maatregel van Google, het moederbedrijf van YouTube, zowel voor- als nadelen kent. “Eerdere onderzoeken tonen aan dat dit soort specifieke content schadelijk kan zijn voor jongeren, maar ze moeten wel blijven bewegen.”

De video’s in kwestie laten jongeren bijvoorbeeld zien hoe zij, onder andere dankzij het gebruik van bepaalde supplementen en trainingsschema’s, binnen luttele tijd een ‘killer body’ kunnen kweken. “Hierdoor ontwikkelen zij ongezonde gewoontes, zorgt het voor een verdrongen zelfbeeld en kan dit zelfs leiden tot psychische problemen waardoor depressies kunnen ontstaan”, aldus Arts.

Dennis ArtsTerug naar de oudheid
Tijdens hun puberjaren zijn jongeren op zoek naar hun identiteit en hoe zij er uit moeten zien. Een ideaalbeeld dat al speelt sinds de tijd van de oude Grieken. Vergeet ook niet de fitnessvideo’s met Jane Fonda, de beelden van een gewichtheffende Arnold Schwarzenegger, of de in weinig verhullende badkleding paraderende deelnemers van Ex on the Beach.

“Een ideaalbeeld waar de commerciële wereld volledig op focust, waardoor we nu allemaal denken dat we er op een bepaalde manier uit moeten zien. Terwijl het totaal onrealistische verwachtingen zijn.”

Naïef
Vanuit dat oogpunt is het volgens de docent-onderzoeker goed dat YouTube verantwoordelijkheid neemt, maar het is volgens Arts ook naïef om te denken dat jongeren zo geen toegang meer tot deze video’s heeft.  “Jongeren kunnen simpelweg invullen dat ze in een ander jaartal zijn geboren, waardoor alle content weer verkrijgbaar is.”

De docent-onderzoeker is van mening dat de maatregel van Youtube een goed begin is, maar dat er veel meer nodig is om jongeren te weren voor valse verwachtingen. “Daar zal zelfs een scala aan interventies aan vooraf moeten gaan. Zogenaamde fitfluencers weten zelf ook dat hun resultaten niet binnen enkele maanden bereikt zijn, maar zo adverteren ze er wel mee. Zulke progressie komt pas na een jarenlang proces, maar dat zijn natuurlijk geen leuke video’s om te laten zien.”

Geen spektakel maar inhoud
Anderzijds vindt Arts dat social media juist een heel krachtig middel kan zijn om jongeren meer te laten bewegen. Dat is nodig, blijkt onder andere uit stijgende cijfers rondom bewegingsarmoede en het feit dat steeds meer Nederlanders overgewicht hebben. “We moeten jongeren de juiste manieren aanleren en uitleggen hoe zij verantwoord omgaan met hun lichaam en de juiste voeding.  Fitness is een hele toegankelijke manier om dit te bewerkstelligen, maar dat moet wel goed begeleid worden.”

Een abonnement in een 24/7-sportschool, zonder enige vorm van coaching, gaat daarbij niet helpen. “We moeten bronnen gaan creëren die wél betrouwbaar zijn, die gevoed worden vanuit expertise, een realistisch beeld uitstralen en goede voorbeelden tonen. Technologie kan daar goede ondersteuning in bieden zodat we de jeugd gezonder en meer in beweging krijgen, terwijl zij zich meer bewustzijn van hun eigen lichaam, geest en een gezonde levensstijl. Geen spectaculaire video’s, maar inhoud die ze daadwerkelijk wat brengt.”

Reageren kan hieronder. Eenmaal gepubliceerde reacties worden niet verwijderd

Reacties (0)
Bedankt voor uw bericht.