door Annemiek van Kleef,
11
november
2025
|
12:23
Europe/Amsterdam

Limfluencer Lotte promoot Limburgs op social media

In de tijd dat Lotte Zeptner bij Fontys studeerde schaamde ze zich voor haar Limburgse dialect. Die tijd is voorbij. Sterker nog: als ‘limfluencer’ zet ze de Limburgse taal nu vol in de spotlights. Want het Limburgs mag en moet er zijn, vindt ze. En daar is docent Vital Hanssen van Fontys Educatie het helemaal mee eens. 

De Limburgse Lotte was net zeventien jaar oud toen ze naar Eindhoven kwam voor de Fontys-opleiding Communicatie. Een leeftijd vertelt ze, waarop ze best onzeker was en vooral niet uit de toon wilde vallen. “Maar mijn Limburgse accent viel in Brabant natuurlijk wel op en dus schaamde ik me daarvoor. Ook omdat ik het idee had dat daardoor mijn Nederlands niet goed genoeg was en anderen me niet slim vonden. Om erbij te horen, heb ik mijn afkomst toen wel een beetje verloochend.”   

Lotte ZeptnerDat veranderde op het moment dat ze voor haar studie een tijdje naar het buitenland ging. Ze zag dat streektaal daar heel normaal was en veel vaker werd gesproken. Ook ontdekte ze ineens de positieve kant van de taal die ze als kind met de paplepel kreeg ingegoten. “Ik merkte dat ik vaak heel gemakkelijk woorden kon vertalen. Als ze het in het Italiaans hadden over stivali dan zijn dat laarzen en in het Limburgs zijn dat stevelen. Ineens kwam ik erachter hoeveel ik op taalgebied aan mijn eigen Limburgse afkomst had.”

Lotte uit Limburg
Inmiddels schaamt ze zich niet langer voor haar dialect maar is ze er juist trots op. Iets wat ze op haar Instagram account ‘Lotte uit Limburg’ maar wat graag met anderen deelt. Als limfluencer ziet ze nu vooral de voordelen van haar meertaligheid.

“Uit onderzoek blijkt dat meertaligheid goed is voor je cognitieve ontwikkeling. Je bent dan bijvoorbeeld veel vaardiger in het aanleren van nieuwe talen, omdat je al gewend bent om steeds te moeten schakelen tussen twee talen. Daarnaast zijn er ook studies die laten zien dat mensen die meertalig opgroeien, later minder kans hebben op dementie.”

Wat Lotte betreft is er dus alle reden om de Limburgse taal niet te negeren, maar het juist onder de aandacht te brengen en bespreekbaar te maken. Want in een provincie waar volgens Lotte ruim zeventig procent die taal spreekt, kun je ook in professioneel opzicht maar beter een beetje voorbereid zijn, denkt ze.

“Je kunt natuurlijk te maken krijgen met klanten die zelf eigenlijk alleen Limburgs spreken. Dan helpt het al als je jezelf een paar zinnetjes Limburgs aanleert om uit te leggen dat jij graag in het Nederlands praat omdat je je daar iets comfortabeler bij voelt. Op die manier heb je misschien al een stukje vertrouwen gewonnen en maakt dat dat je makkelijker een gesprek ingaat.”

YouTube serie
Om te kijken hoe dat in de praktijk werkt, gaat ze voor haar nieuwste project, de YouTubeserie Plat in de Ploog, vrij vertaald als ‘dialect in het team’, langs op verschillende werkplekken. Ook Fontys kan binnenkort rekenen op een bezoekje. Want ook daar zijn, in navolging van een Limburgs mbo-college, plannen om te kijken hoe ze de Limburgse taal en cultuur op kunnen nemen in het curriculum van de Venlose lerarenopleiding. Iets waar nu in de praktijk nog niet veel oog voor is, ziet Pabo-docent Vital Hanssen.

“We weten dat het voor de ontwikkeling van jonge kinderen belangrijk is om aandacht te hebben voor thuistalen. Wat we in onze provincie nu vooral zien is dat er in het basisonderwijs wel aandacht is voor bijvoorbeeld het Pools of het Oekraïens, maar dat het Limburgs dialect daar niet of nog onvoldoende in meegenomen wordt. Terwijl je dat eigenlijk wel over een kam kunt scheren.”

De werkgroep ‘Limburgs in ’t óngerwies’ waar ook Hanssen deel van uitmaakt, onderzoekt hoe ze Fontysstudenten vanaf volgend schooljaar meer kennis mee kunnen geven over het Limburgs.

Bekende Limburger
Limfluencer Lotte is in ieder geval al volop bezig om zich via verschillende social media kanalen te laten horen als ambassadeur van Limburgse taal. En steeds vaker wordt ze uitgenodigd om bijvoorbeeld op scholen hierover te komen praten. Wat haar betreft is dit nog maar het begin. “Mijn droom is om volgend jaar aan tafel te zitten bij een talkshow en om bijvoorbeeld bij Eva Jinek over dit onderwerp te komen praten. Ik zie het wel zitten om op die manier een bekende Limburger te worden.”

Reageren kan hieronder. Eenmaal gepubliceerde reacties worden niet verwijderd

Reacties 1 - 2 (2)
Bedankt voor uw bericht.
Bert Ummels
24
November
2025
Jel väöl sukses Lotte. Ich ondersjteun dien initiatief mèt hart en ziel👍👍
herman gubbels
15
November
2025
Bèste Lotte, Ich vinj ut sjiek waatse duis. Es ich get veur dich kan deile op FB, sjiksse ut mer. Hieël väöl sukses.
Herman