door Marieke Verbiesen en Hoger Onderwijs Persbureau,
23
september
2024
|
14:18
Europe/Amsterdam

Huurder krijgt vaak gelijk bij conflict met verhuurder

Download

Ben je in conflict met je verhuurder over bijvoorbeeld de hoogte van je huur of servicekosten? Dan is het goed om te weten dat huurders van onzelfstandige woonruimten meestal gelijk krijgen van de Huurcommissie. Ook in studentensteden Tilburg en Eindhoven.

Tussen 2019 en september van dit jaar zijn in Nederland 4.900 huurders van onzelfstandige woonruimten, zoals studenten en woningdelers, naar de Huurcommissie gestapt. Dat blijkt uit cijfers die het ANP heeft opgevraagd.

Vooral woningdelers in Nederlandse studentensteden stappen vaak naar de Huurcommissie, bijna 4.300 keer (zie tabel). De meeste klachten kwamen uit Utrecht (25 procent), Groningen (18 procent) en Amsterdam (11 procent). Ruim 5 procent van de gevallen kwam uit Eindhoven en bijna 4 procent uit Tilburg.

In alle steden deed de Huurcommissie vaker uitspreek ten gunste van de huurder. In ruim acht op de tien gevallen kreeg de huurder volledig gelijk. Verhuurders kregen in slechts 10 procent van de zaken volledig gelijk.  [tekst gaat verder onder de tabel]

Download

De Huurcommissie kent soms forse verlagingen toe. In augustus ging de huurprijs van een kamer in Rotterdam omlaag van ruim 600 euro naar bijna 250 euro per maand. Maar de meeste uitspraken gingen over betwiste servicekosten. 

Een huurder van een kamer in Nijmegen kreeg over 2021 een eindafrekening van meer dan 1.250 euro. De Huurcommissie besloot afgelopen juni dat dit 340 euro had moeten zijn. 

Puntensysteem
De Huurcommissie bepaalt aan de hand van een puntensysteem hoeveel een woning of kamer mag kosten. Bijna de helft van alle zaken over onzelfstandige woonruimten ging over de afrekening van servicekosten. In ruim een op de drie zaken betaalde de huurder meer huur dan is toegestaan.

Een uitspraak van de Huurcommissie is bindend. Dat betekent dat huurder en verhuurder zich er beiden aan moeten houden. De uitspraak geldt als nieuwe afspraak tussen beide partijen. 

Tijdelijk huurcontract
Volgens de Landelijke Studentenvakbond zijn veel studenten huiverig om de Huurcommissie in te schakelen. Ze hebben vaak een tijdelijk huurcontract en zijn bang dat dit niet verlengd wordt als ze klagen.

Om de stap naar de Huurcommissie minder groot te maken raadt de LSVb studenten aan om eerst contact op te nemen met een huurteam van hun gemeente. Die kan de situatie vrijblijvend beoordelen.

Reageren kan hieronder. Eenmaal gepubliceerde reacties worden niet verwijderd

Reacties (0)
Bedankt voor uw bericht.