door Helmut Boeijen,
25
februari
2026
|
11:24
Europe/Amsterdam

Helmuts Docu Corner

Elke drie weken levert Helmut Boeijen, documentaire-kenner bij uitstek en docent bij Fontys Journalistiek in Tilburg, Bron drie docu-kijktips. Deze keer een camper vol leed maar vooral liefde, Paul McCartney in zijn donkere jaren en prachtige bosbewoners. 

Ons Campertje
Met haar vriendin in de spiegel heeft Wil een uitstekende verstandhouding. Zij begrijpen elkaar. Ze maken permanent oogcontact, genieten van hun koffie en lachen om precies dezelfde grapjes. Tegelijkertijd lijkt de oudere vrouw haar echtgenoot Hans, met wie ze al twee jaar in een camper Europa doorkruist, soms nauwelijks meer op te merken. Ze weet ook al enige tijd zijn naam niet meer.

Hans houdt desondanks de moed erin. ‘Wil heeft lol en hele gesprekken met haar vriendin in de spiegel’, schrijft hij op hun Facebook-account, waarmee hij een alsmaar groeiende achterban op de hoogte houdt van zijn belevenissen met z’n dementerende vrouw Willemien.

Regisseur Diny van Hoften en haar crew reizen met hen mee naar Tsjechië, Spanje, Bulgarije, Griekenland en Duitsland, maar blijven daarbij volledig onzichtbaar. Als de spreekwoordelijke vliegen op de muur, in de krappe leefruimte van de camper waar Wil volledig is aangewezen op haar zorgzame echtgenoot – en hij, zo wordt steeds duidelijker, eigenlijk ook niet zonder haar kan.

Zo ontvouwt zich een zeer intieme roadmovie, die zowel de fraaie gebieden die het Nederlandse echtpaar bezoekt in beeld brengt als de interactie tussen Hans en Wil met veel empathie toont.
(te zien op NPO Doc)

Paul McCartney: Man On The Run
Terwijl John en Yoko in 1969 voor het oog van de wereld in een Amsterdams hotelbed zijn gekropen om te pleiten voor vrede op aarde, heeft Paul zich samen met Linda teruggetrokken aan ‘the end of nowhere’. Hij verschanst zich op z’n boerderij op het Schotse platteland. Somber, te veel drinkend. The Beatles zijn uit elkaar! Alleen de wereld weet het nog niet.

In deze archieffilm kijkt de Britse legende, volledig buiten beeld, terug op de jaren waarin hij vervolgens los probeert te komen van zijn verleden en een nieuwe versie van zichzelf hoopt te vinden. Zónder John, maar mét Linda. Zijn echtgenote, de Amerikaanse fotografe Linda Eastman, wordt al snel het gezicht van alles wat er volgens de buitenwacht niet deugt aan de ex-Beatle en zijn nieuwe groep, Wings.

Zo schetst deze documentaire van Morgan Neville een intiem beeld van de man die lang een ‘has been’ lijkt, een muzikale held die op z’n dertigste al veel meer verleden dan toekomst heeft. McCartney wil graag ‘one of the guys’ in zomaar een bandje zijn, maar blijft altijd de man achter Yesterday, Hey Jude en Let It Be. Eenmaal een Beatle betekent nu eenmaal altijd een Beatle. En hij zal zich dus ook moeten verhouden tot zijn voormalige bloedbroeder John Lennon.
(vanaf vrijdag 27 februari te zien op Prime Video)

Les Chant Des Forêts (Whispers In The Woods)
Eind jaren zestig, vertelt de oudere Franse natuurliefhebber Michel Meunier, bijna fluisterend, aan zijn kleinzoon Simon, zag hij voor het eerst een auerhoen. ‘We liepen door het bos’, herinnert de oude man zich. ‘Er lag een pak sneeuw van twee meter dik. Het leek net een kathedraal, met hoge stammen, hoge sparren.’

Michel Meunier is al net zo’n bevlogen verteller als zijn zoon Vincent, die enkele jaren geleden een fikse hit scoorde met de zinderende film The Velvet Queen (2021), over zijn zoektocht naar een sneeuwluipaard in het Tibetaanse hoogland. Ditmaal zoekt de Franse natuurfilmer en -fotograaf ‘t in alle opzichten dichter bij huis, met een documentaire waarin zijn vader hem en zijn zoon Simon meeneemt op een ontdekkingstocht door hun eigen omgeving, om te kijken én luisteren naar al wat daar leeft.

Hun belevenissen in het uitgestrekte bos, waar ze uilen, eekhoorns en een lynx observeren en het gehamer van nijvere spechten, bronstig brullende herten en het gezang van een lijster proberen te vangen, ogen en klinken schitterend en komen in de bioscoop optimaal tot hun recht. En wie via de Meuniers kennis heeft gemaakt met de geheimen van het bos, kan er nooit meer onverschillig doorheen wandelen.
(vanaf donderdag 5 maart in de bioscoop)

Meer docutips van Helmut vind je hier.

Reageren kan hieronder. Eenmaal gepubliceerde reacties worden niet verwijderd

Reacties (0)
Bedankt voor uw bericht.