door Jan Ligthart,
03
juni
2025
|
12:42
Europe/Amsterdam

Coalitie geklapt: gunstig voor hoger onderwijs?

Geert Wilders is met zijn PVV uit de coalitie gestapt. Het vierpartijenverbond is geklapt en hierdoor ook het kabinet. Een coalitie en kabinet die vooral heel veel bezuinigingen doorvoerden op het hoger onderwijs. Is dit dan goed nieuws voor Fontys? “Ik hoop het”, zegt Fontysvoorzitter Joep Houterman.

Update, dinsdag 3 juni, 18.10 uur
In de korte tijd dat deze coalitie aan de macht was, werd het hoger onderwijs met nooit eerder vertoonde bezuinigingen geconfronteerd. Minister Eppo Bruins van Onderwijs (NSC) moest zich in allerlei bochten wringen om die maatregelen te verdedigen, leek er soms zelf ook moeite mee te hebben, maar zette ze wel door. 

De langstudeerboete werd nog geschrapt, maar er werd voor honderden miljoenen bezuinigd. En voor de komende regeerperiode, zo bleek uit de voorjaarsnota, zouden daar nog eens honderden miljoenen bijkomen

Te vroeg
De vraag is dus of de coalitiebreuk en val van het kabinet daar verandering in gaan brengen. Zoals Bron eerder meldde, is de val van dit kabinet geen garantie dat bezuinigingen worden teruggedraaid. Of dat er snel een ander beleid komt dat gunstiger is voor het hoger onderwijs. 

Als het verleden een aanwijzing is voor de toekomst, dan kan het zo maar een jaar duren eer een nieuwe regering is gevormd. Tot dan blijft het huidige kabinet zitten en worden geen grote maatregelen meer genomen. En de vraag is wat voor nieuw kabinet er komt en of dat dan een heel andere koers gaat varen. Zo is het nu balanceren tussen hoop en vrees. 

Joep HoutermanMeer ruimte
“Er gaan nu verkiezingen komen”, zegt Fontysvoorzitter Joep Houterman. “En dan hoop ik dat er straks weer meer ruimte komt voor onderwijs en onderzoek. Dit kabinet heeft daar gigantisch op bezuinigd en daarmee een additionele rem gezet op een heleboel dingen. Het heeft de verkeerde kant uitgeroeid, terwijl de behoefte aan bekwame mensen in het werkveld juist alleen maar toeneemt.”

“Hopelijk komt er straks een kabinet met een nieuwe, andere visie. Dat is hard nodig. Want naast het hanteren van de handrem en het bezuinigingsmes zijn er gewoon veel zaken blijven liggen, zoals het vraagstuk over de internationale studenten. Dus een nieuw kabinet met een nieuw beleid zou ons wel kunnen helpen in een tijd waarin er, los van bezuinigingen, al zoveel uitdagingen zijn voor het hoger onderwijs.”

Investeren
De Vereniging Hogescholen roept bij monde van voorzitter Maurice Limmen de Haagse politiek op om nu te investeren in de toekomst van Nederland, en dus in hogescholen aangezien deze “een essentiële rol als banenmotor”. Limmen: "Er is een schreeuwend tekort aan leerkrachten, verpleegkundigen, technici en it'ers; beroepen waar het hbo rechtstreeks voor opleidt.”

Maurice Limmen“Dus roep ik de Haagse politiek op om juist nu - ook in de mogelijk lange aanloop naar een nieuw kabinet - geen zand in deze banenmotor te strooien, maar te investeren in de toekomst van Nederland. De arbeidsmarkt kan niet wachten.” 

Limmen is blij dat afgelopen week een grote meerderheid van de Tweede Kamer aangaf dat het huidige “beperkte aantal bestaande internationale opleidingen in het hbo gewoon mag blijven bestaan”. Maar hij zegt er meteen waarschuwend achteraan: “Wij gaan er uiteraard vanuit dat deze politieke discussie over internationalisering niet weer opnieuw gevoerd gaat worden.”

Studenten
Het Interstedelijk Studenten Overleg (ISO) is blij dat deze regering nu sneuvelt. Voorzitter Mylou Miché: “Dit kabinet heeft niks kunnen betekenen voor studenten. Telkens maakte het kabinet de keuze studenten een stapje naar achteren te laten zetten. Het is dan ook tijd voor nieuwe mensen met betere plannen. Laten we hopen dat ellendige voorstellen als de langstudeerboete nooit meer terugkomen en politici eindelijk wakker worden en een stagevergoeding verplicht gaan stellen.”

Reageren kan hieronder. Eenmaal gepubliceerde reacties worden niet verwijderd

Reacties (0)
Bedankt voor uw bericht.