Al 22.000 blikjes en flesjes ingeleverd: ‘Kan nog beter’
Plastic flesjes en blikjes met statiegeld zitten nog vaak tussen het restafval. Om meer te recyclen, moet het volgens Statiegeld Nederland nog makkelijker worden om statiegeldverpakkingen in te leveren. Fontys heeft vorig jaar al minstens 22.000 flesjes en blikjes gerecycled. “Maar het kan beter”, zeggen Karlijn Schoonbrood en Inge Bogers-van Geirt van Vastgoed en Facilities.
Sinds 1 juli 2021 zit er statiegeld op kleine plastic flesjes en sinds 1 april 2023 geldt dat ook voor blikjes. Lever je ze in, dan krijg per blikje of flesje 15 eurocent terug. Fontys is destijds meteen in actie gekomen. Inmiddels tellen de locaties tezamen tientallen inleverpunten. Inleveren kan via de cateraars, een statiegeldautomaat of via een van de zogenoemde PETmannen.
“De PETman is een grote flesvormige afvalbak voor het inzamelen van petflessen en blikjes met statiegeld”, legt Inge Bogers-van Geirt uit. “Wie zijn flesje of blikje hierin gooit, krijgt geen geld terug, maar doneert aan de Plastic Soup Foundation.” De PETmannen staan op vrijwel elke Fontyslocatie.
De cateraars hanteren ieder hun eigen inzamelmethode. Je kunt een blikje of flesje inleveren bij de kassa. “Dan wordt het statiegeldbedrag verrekend met de aanschaf van een product”, licht Karlijn Schoonbrood toe. “Het maakt niet uit waar je het hebt aangeschaft.” Op campus Stappegoor in Tilburg en in Den Bosch hebben de cateraars een statiegeldautomaat neergezet. “Je krijgt dan een bonnetje met een tegoed erop.”
Goede doel
Vanaf het nieuwe kalenderjaar start Fontys met een nieuwe pilot. In Eindhoven komen op drie locaties – Rachelsmolen, Nexus en Sporthogeschool – statiegeldautomaten te staan waar je via een betaalverzoek je statiegeld teruggestort krijgt. Met de PETmannen doneerden medewerkers en studenten vorig jaar ruim 3.000 euro aan het goede doel. Dat zijn omgerekend meer dan 22.000 flesjes en blikjes.
Er zijn dus best wat mogelijkheden om lege flesjes of blikjes in te leveren bij Fontys. Waarom liggen er dan nog steeds veel exemplaren tussen het restafval? Volgens Schoonbrood heeft dat veel te maken met het statiegeldbedrag. “15 eurocent is voor de meesten niet de juiste trigger om veel moeite te doen. Als je dan niet direct een inzamelpunt ziet of de cateraar is na werktijd dicht, dan gooi een leeg flesje of blikje weg. Niemand stopt graag een lekkend blikje in zijn tas.”
Opschalen
Zijn er dan niet te weinig inzamelpunten? “We hebben al tientallen PETmannen op onze locaties staan”, beargumenteert Bogers-van Geirt. “Het is onmogelijk om op elke verdieping van elk gebouw zo’n inzamelpunt neer te zetten. Wel nemen we signalen van medewerkers en studenten serieus. Zo hebben we dit jaar op een aantal plaatsen, waarvan we te horen kregen dat er een inzamelpunt werd gemist, een PETman neergezet. We zouden nog wat verder kunnen opschalen.”
In januari verwachten Schoonbrood en Bogers-van Geirt de nieuwe cijfers van het ingezamelde bedrag dat de PETmannen hebben opgeleverd in 2024. “Dan kunnen we ook zien of er meer is ingezameld dan het jaar ervoor.” De medewerkers van Vastgoed en Facilities denken dat het veel te maken heeft met bewustwording, want de mogelijkheden voor inzameling zijn er wel bij Fontys. Inzamelen doe je niet voor het geld, maar voor het milieu en bij Fontys dus ook voor een goed doel, is het credo.
In Nederland worden jaarlijks meer dan 700 miljoen grote plastic flessen, 1 miljard kleine plastic flessen en ruim 2,5 miljard blikjes op de markt gebracht. Statiegeld Nederland, onderdeel van Verpact, is verantwoordelijk voor het statiegeldsysteem op plastic drankflessen en drankblikjes. Het heeft tot doel om 90 procent van alle statiegeldblikjes en plastic drankflessen (kleine én grote plastic flessen, met én zonder statiegeld) weer in te nemen en te kunnen recyclen als grondstof voor nieuwe verpakkingen en een bijdrage te leveren aan een schoner Nederland.
‘Om het voor studenten en medewerkers makkelijker te maken om statiegeld terug te krijgen’, biedt Statiegeld Nederland in de nieuwste campagne mbo's, hogescholen en universiteiten kosteloos een inleverautomaat aan. Op twee locaties van Fontys staat al langer zo’n automaat, op campus Stappegoor in Tilburg en in Den Bosch. Deze zijn door de cateraars neergezet. Fontys gaat geen gebruikmaken van de actie. “We denken dat we meer impact maken door voor één systeem en één goed doel te kiezen. Het volume kan het verschil maken”, aldus Karlijn Schoonbrood van Vastgoed en Facilities.